Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł
Ashwagandha jaką wybrać i gdzie można kupić?
Ashwagandha jaką wybrać i gdzie można kupić?

Ashwagandha jest rośliną stosowaną od wieków w ajurwedzie a obecnie staje się coraz bardziej popularna również w polskich domach. Inne jej nazwy to witania ospała, withania somnifera, indyjski zeń-szeń czy też spolszczona aszwaganda. Jak działa ta niezwykła roślina? Jak można ją stosować i jakie są jej skutki uboczne oraz przeciwskazania?

Czym jest Ashwagandha i gdzie można ją kupić?

Witania ospała jest krzewem uprawianym w Indiach oraz Afryce i Azji Mniejszej. Od wielu wieków z powodzeniem stosowana jest w medycynie indyjskiej, głównie w przypadku zaburzeń ze strony układu nerwowego oraz w problemach z funkcjonowaniem seksualnym. Do tych celów stosuje się zazwyczaj tak zwany surowiec Ashwagandy, czyli sproszkowany korzeń rośliny.

Współczesna medycyna również docenia właściwości tej rośliny. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły, że zawarte w krzewie związki czynne (witanolidy) wykazują aktywne działania przeciwnowotworowe. Dodatkowo ashwaganda znana jest ze swoich właściwości pobudzających i energetyzujących.

[product id="696, 303, 85, 86"]

Ekstrakty pochodzące z tego indyjskiego żeń-szenia są składnikiem sporej liczby suplementów diety dostępnych w aptekach. Przy tym mogą być one dodatkiem do preparatu lub jego składnikiem głównym. Jako dodatek Ashwaganda występuje zazwyczaj w preparatach działających uspakajająco oraz wspierających kobiety w trakcie menopauzy.

W jaki sposób i na co stosuje się Ashwagandhę?

Większość preparatów zawierających w swoim składzie witanie ospałą stosowanych jest doustnie. Zalecane są głównie osobom cierpiącym z powodu chronicznego zmęczenia, mającym problemy z nauką, koncentracja oraz snem. Działanie Ashwagandhy porównywane jest w tych przypadkach do żeń-szeniu, a jej regularne kilkutygodniowe stosowanie ma działanie tonizujące na organizm.

Dawkowanie

Ashwaganda, jak większość składników pochodzenia naturalnego działa tylko w przypadku regularnego i prawidłowego dawkowania. Dawką zalecaną według Farmakopei Ajurwedyjskiej jest ilość od 3 do 6 g sproszkowanego korzenia na dobę.

Suplementy diety dostępne obecnie na polskim rynku zawierają zazwyczaj ekstrakt z żeń-szenia indyjskiego. Dostępne są również wyciągi, które standaryzowane są na zawartość witanoidów. Oba te rodzaje specyfików zalecane są głownie jako środki wykazujące działanie antyutleniające, dodające witalności, poprawiające gospodarkę energetyczną, oraz poprawiające ogólne samopoczucie i przywracające równowagę emocjonalną.

Co ważne, witania ospała może być stosowana również u osób starszych, głównie w celu usprawnienia działania procesów koncentracji oraz zapamiętywania. Dodatkowo suplementy zawierające w składzie aszwagandę pomogą w sytuacji zmęczenia oraz znużenia często występujących właśnie u seniorów.

Ashwagandha w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto

Badania na myszach dowiodły, że dobroczynne działanie żeń-szenia indyjskiego wpływa łagodząco na wszelkie objawy niedoczynności tarczycy oraz choroby Hashimoto, czyli:

  • brak energii,
  • chroniczne zmęczenia i senność,
  • brak motywacji do działania oraz problemy z koncentracją,
  • obfite miesiączki,
  • zmienność nastrojów.

Również badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że stosowanie aszwagandy wpływa pozytywnie na obniżenie stężenia TSH u osób cierpiących na subkliniczna postać niedoczynności tarczycy.

Przeciwskazania oraz skutki uboczne

Jak każda substancja, Ashwagandha posiada swoje skutki uboczne, których występowania powinna być świadoma każda osoba decydująca się na suplementacje tą rośliną. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się:

  • nadczynność tarczycy,
  • przebarwienia skóry,
  • swędzenia oraz pieczenie skóry.

Ważne jest także to, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji zapoznać się wnikliwie z wszelkimi informacjami przekazanymi przez producenta preparatu, na który się zdecydujemy. W przypadku Ashwagandy uniwersalnym zaleceniem, stosowanym przez wszystkich producentów jest prośba o powstrzymanie się od spożywania alkoholu oraz równoczesnego przyjmowania leków mających działanie uspakajające, nasenne oraz przeciwlękowe.

Warto również podkreślić, że roślina ta należy do całkowicie odmiennego systemu medycyny niż europejski. W związku z tym osoby przewlekle chorujące i przyjmujące leki i hormony tarczycy powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.  

© Remedy Template by Maxsote
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl