Koszyk: (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł
Dieta bezglutenowa - czym jest gluten?
Dieta bezglutenowa - czym jest gluten?

Już od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat diety bezglutenowej i jej stosowania przez osoby, które nie zmagają się z celiakią. Jedni twierdzą, że taka dieta ma zbawienny wpływ na organizm osoby zdrowej, a inni, że może jedynie zaszkodzić i nie należy jej wybierać, jeśli nie musimy tego robić. Jak jest naprawdę? Czy rezygnacja z produktów zawierających gluten może mieć pozytywne skutki zdrowotne dla osób, które decydują się na nią nie z konieczności, a z własnej woli?

Czym jest gluten?

Gluten jest mieszanką białek roślinnych, które zazwyczaj kojarzą nam się przede wszystkim ze zbożami. Rzeczywiście możemy go spotkać w takich zbożach jak pszenica, owies czy żyto, a także w różnych rodzajach kaszy (np. manna czy pęczak). Pamiętajmy jednak, że często zawierają go także inne produkty, które są naturalnie bezglutenowe. Wynika to zwykle z zanieczyszczenia glutenem w trakcie trwania procesu produkcji. Żeby uniknąć sytuacji, w których takie zanieczyszczone produkty są spożywane przez osoby o nietolerancji glutenu, którym on szkodzi, stosuje się oznaczenia gwarantujące, że żywność bezglutenowa została wyprodukowana na innych liniach produkcyjnych. To zawsze informacja, której poszukują na opakowaniach osoby cierpiące na celiakię.

Czy gluten może być szkodliwy dla zdrowych osób?

O szkodliwości glutenu dla osób chorych na celiakię nie trzeba nikogo przekonywać. To schorzenie wywołujące nieprawidłową immunologiczną reakcję organizmu właśnie na pokarmy zawierające gluten.

Ale problemy z jego spożywaniem mogą mieć także osoby, u których celiakii nie stwierdzono. Może on uszkadzać kosmki jelitowe, co w konsekwencji powoduje trudności z wchłanianiem pokarmu. Problemy z jelitami nie są zaś czymś, co można zlekceważyć, bo to właśnie jelita odpowiadają w organizmie za odporność, chroniąc go stale przed patogenami i wzmacniając dzięki wchłanianiu składników odżywczych. Trudności z przyswajaniem glutenu objawiają się często poprzez takie nieprzyjemne zjawiska jak wzdęcia, zaparcia, biegunki czy gazy. W przypadku ich wystąpienia dobrze jest wyeliminować gluten ze swojej codziennej diety lub przynajmniej ograniczyć jego spożywanie.

Gluten jest wszędzie

Nie jest łatwo pozbyć się go całkowicie, ponieważ z badań naukowych wynika, że współcześnie coraz trudniej znaleźć produkty, w których nie występuje. Co więcej, mowa tu nie tylko o produktach spożywczych. Spotkać można go także na przykład w kosmetykach. Problemy jelitowe mogą więc być także efektem przesycenia glutenem. Do tego zboża są dziś modyfikowane w taki sposób, by zawierały go jak najwięcej.

Dieta bezglutenowa - co najlepiej jeść?

Jeżeli decydujesz się na przejście na dietę bezglutenową, to musisz bardzo dokładnie ją zaplanować, by utrzymać regularne zaopatrywanie organizmu we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Chodzi przecież o to, by jedzenie było zdrowsze. Przejście na żywienie "gluten free" nie powinno więc oznaczać rezygnacji ze źródeł węglowodanów, które wciąż będą ci bardzo potrzebne. Na szczęście, na rynku są dostępne produkty bezglutenowe, które je zapewniają i właśnie taką żywnością trzeba zastąpić to, co jedliśmy dotychczas.

Nie chodzi też o to, by rezygnować ze swoich ulubionych przysmaków. Dieta nie ma być tylko zdrowa, ale również tak smaczna jak dotąd. Warto pamiętać, że oprócz produktów bezpośrednio przeznaczonych do jedzenia swoje bezglutenowe odpowiedniki ma także na przykład mąka, z której można upiec chleb czy ciasto.

Suplementy na diecie bezglutenowej

Trzeba myśleć również o tym, by stosując dietę bezglutenową dodatkowo wspomagać swoje jelita. Oprócz odpowiedniego żywienia o ich perestaltykę pomogą zadbać właściwie dobrane suplementy. Na rynku jest szeroki wybór probiotyków dbających o równowagę mikrobiologiczną w naszych jelitach. Dobrze sprawdzą się także produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Zazwyczaj w naszej diecie ich brakuje, a znakomicie wpływają przecież na myślenie. Można także sięgnąć po takie suplementy, które wspomagają trawienie i ułatwiają pracę układu pokarmowego.

Sprawdź więcej naszych poradników:

© Remedy Template by Maxsote
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl